ברוכים הבאים לשיעור מבוא לביטוח רכב. עשר דקות, זה מה שנבקש שתקדישו מזמנכם כדי להציג בפניכם את כל מה שצריך לדעת על חוקי ביטוח רכב, סוגי הפוליסות השונות וכבונוס – יש גם עצות מעשיות לבחירת ביטוח רכב.

סוגי ביטוח רכב

ביטוחי הרכב נחלקים לשני חלקים: חובה ורכוש. ביטוח החובה נועד לכסות נזקי גוף של הנוסעים בכלי הרכב המבוטח ומי שנפגע ממנו בעת תאונה, והוא מגלם בתוכו כיסוי ביטוחי להוצאות הרפואיות, פיצוי בגין אבדן כושר השתכרות עד תקרה של 3 פעמים השכר הממוצע במשק ופיצוי בגין סבל וכאב. ביטוחי הרכוש – ביטוח מקיף וביטוח צד ג׳ – נועדו לכיסוי נזקים שאינם בנפש ובהם נזק הנגרם למכונית המבוטח, כמו גם כלי רכב או רכוש אחר שנפגע בעת התאונה.

חוקי ביטוח רכב

על פי החוק בישראל, כל רכב מנועי הנוסע בארץ חייב בביטוח חובה, ונסיעה ללא פוליסה בתוקף הינה עבירה פלילית.

מה זה ביטוח חובה?

תנאי הכיסוי בביטוח חובה קבועים בנוסח תקני שנקבע על ידי המפקח על הביטוח, והוא מורכב מארבעה סעיפים: תעריף סיכון – האם נהג זהיר/ מועד לפורענות; תעריף דמים – הסכום לכיסוי הוצאות המנהל של המבטח, עמלות סוכנים אם ישנן ורווח; קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים; ושיעור טיפול רפואי.

חברות ביטוח הרכב מחשבות את תעריף ביטוח החובה בהתבסס על מאפייני הנהגים ברכב המבוטח כמו גיל, ותק רישיון ועוד, כמו גם מאפייני הבטיחות במכונית – כריות אוויר, מערכות בלימה אוטונומיות וכ'ו. מחיר הפוליסה שמציעות חברות הביטוח חייב באישור המפקח על הביטוח.

ביטוחי רכוש: ביטוח מקיף וביטוח צד ג'

בעוד שביטוח חובה מכסה נזקי גוף שנגרמים בעקבות תאונה, המכונית של המבוטח וכל מה שייפגע במסגרת התאונה איננו כלול בה. פוליסת רכוש מסוג ביטוח מקיף, שגם היא מבוססת על נוסח תקני, כוללת כיסוי במקרים של נזק או אובדן שנגרם לרכב המבוטח בשל אש/ ברק/ התפוצצות, התנגשות מקרית, התהפכות ותאונה; גניבה וכל נזק שנגרם עקב/ תוך כדי/ בעת ניסיון הגניבה; ברד, התפרצות הר געש ופגעי מזג אוויר אחרים; ומעשה זדון.

עלות הביטוח המקיף מחושב על פי נתונים הקשורים למכונית עצמה: דגם, שנת ייצור, אמצעי התראה ובטיחות, וכוללת בתוכה ביטוח צד ג׳.

פוליסת ביטוח צד ג׳ תכסה נזקים שיגמרו לרכוש של צד שלישי כתוצאה מהשימוש במכונית המבוטחת: כלי רכב אחר, גדר של בית וכולי. ניתן לרכוש ביטוח זה בנפרד מהמקיף, ועלותו מחושבת על פי נתוני המכונית, שנות הוותק של כלל הנהגים ותביעות קודמות – אם הוגשו.

כל מה שצריך לדעת על ביטוח רכב – 9.000.000

כיסויים נפוצים בביטוח רכב

מי שמבקש להרחיב את רשת הביטחון של ביטוחי הרכוש – שאינם מכסים לדוגמא גרירת רכב במקרה של תקלה או תאונה, יכול להוסיף כיסויים נוספים. הכיסויים הנפוצים בביטוח המקיף כוללים שירותי דרך וגרירה; פנסים ומראות צד; החלפת שמשות; כיסוי לרכב חלופי במקרה של גניבה או טוטאל לוס וכיסויים זמניים לכמה ימים – לנהגים צעירים או לכל נהג מעל גיל 24.

הכיסויים הנוספים הנפוצים בביטוח צד ג׳ כוללים: שירותי דרך וגרירה; פנסים ומראות צד; החלפת שמשות; וכיסוי זמני לנהג צעיר.

איך לבחור ביטוח רכב?

מבוטחים יכולים לקבל הצעות מחיר בתוך דקות ספורות על ידי ביקור באתרי חברות הביטוח הישירות, שיאפשרו לכם לבצע סקר שוק בקלות ולהשוות בין התנאים, הכיסויים הנוספים והמחירים שהן מציעות. כל זאת בלי לעשות שיחת טלפון אחת.

בנוסף ניתן להיעזר במחשבון תעריפי ביטוח רכב חובה של משרד האוצר על מנת לבצע סינון ראשוני בין החברות. המחשבון כולל תוצאות עדכניות מכלל חברות הביטוח בישראל והוא מציג את תעריפי הביטוח, הציון שקיבלה החברה המבטחת במדד השירות, ואף הפניות לאתרי החברות ואף לקניה ישירה אם האפשרות זמינה על ידי המבטחת.

למה חשוב לשים לב?

עם יד על הלב: רובנו לא קוראים את ״תנאי השימוש באתר״ ולוחצים על כפתור ״אני מאשר״ בלי לקרוא, רק שהחלונית תיעלם מהמסך, אבל במקרה של ביטוח רכב נמליץ לכם לעצור ולקרוא מא׳ ועד ת׳. פוליסות ביטוח הן חוזה משפטי לכל דבר ועניין, אתם צריכים לדעת על מה אתם חותמים, באילו מקרים אתם מכוסים, ומה החריגים.

כשאתם מבקרים באתרים, בחנו את הכלים הדיגיטליים שעומדים לרשותכם ליצירת קשר ולהגשת תביעה במקרה הצורך. אחרי הכל, לא הייתם רוצים למצוא את עצמכם בשעת צורך במרדף אחרי מכשיר פקס.

ביטוח חובה הוא חובה, ביטוחי רכוש וכיסויים משלימים הם אופציות – עכשיו מגיע החלק המעשי. לפני שאתם ניגשים לסקר השוק הכינו לכם רשימה עם פרטי כלל הנהגים הקבועים ברכב וכמובן – פרטי המכונית עצמה. ענף ביטוחי הרכב הוא ענף תחרותי, וריבוי השחקניות משחק לטובת הנהגים, אבל השפע גם יכול לעורר בלבול קל. אנחנו ממליצים לאסוף 2-3 הצעות מחברות שונות ולבחון את עלות הביטוח והתנאים לפני שמקבלים החלטה.

עד ₪2,000 הנחה בביטוח מקיף לרכב

קבלו הצעה ללא התחייבות:

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

ביטוח רכב לנהג צעיר - 9.000.000

ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים

ביטוח מקיף לרכב - 9.000.000

במקרים רבים משמש הביטוח המקיף כרשת ביטחון מפני נזקים פיננסים כבדים. אז מה כולל ביטוח מקיף לרכב ומה חשוב לדעת?

ביטוח רכב פרטי - 9.000.000

ביטוח רכב פרטי

מהם ביטוחי הרכב הקיימים עבור רכב פרטי?