על מה נדבר בכתבה?

אתם כבר יודעים שסעיף ההשתתפות העצמית הוא חלק בלתי נפרד מביטוח הרכב שלכם, אבל האם ידעתם שבעזרתו אתם יכולים לחסוך לא מעט כסף?

כשזה מגיע לביטוחי רכב, נקודת המוצא של נהגים רבים היא שלא מדובר בנושא מורכב מדי. כלומר, שבניגוד אולי לסוגי ביטוחים אחרים, כאן כל הסיפור הרבה יותר פשוט – חברת הביטוח מציעה פוליסה לפי פרמטרים של סוג הרכב או השווי שלו, ואתם רק צריכים להחליט אם הפרמיה שאתם נדרשים לשלם משתלמת וכדאית. 

אלא שמעבר לנושא העלות, חשוב לשים לב גם לסעיפים השונים בפוליסה באופן כללי ובפרט להשתתפות העצמית שהינה חלק אינטגרלי מכל ביטוח. אל תתייחסו לסעיף זה כאל "אותיות קטנות", אלא כאל משהו ששווה התייחסות מעמיקה שהרי מדובר בתשלום שתידרשו לעיתים להוציא מכיסכם. הנה הזדמנות להבין את הנושא לעומק עם התשובה לשאלה מה כדאי לדעת על השתתפות עצמית בביטוח רכב?

סעיף ההשתתפות העצמית מספק למבוטח מרחב תמרון. למעשה, הוא מאפשר לו לווסת את העלות הכוללת של כל ביטוח הרכב שלו.

מהי בעצם השתתפות עצמית?

לפני שנתעמק בסיבות בגללן אנחנו משלמים את זה, כדאי שנבין בכלל מהי השתתפות עצמית? ובכן, השתתפות עצמית זהו בעצם סכום כסף הנקבע מראש בעת חתימת הפוליסה, אותו יידרש לשלם המבוטח במידה ויבקש לממש את הביטוח. במקרים בהם סכום התביעה שמגיש המבוטח נמוך יותר מגובה ההשתתפות העצמית שנקבע מראש, חברת הביטוח כלל לא תפצה את המבוטח, וליתר דיוק – התביעה עצמה ברוב המקרים תימנע מראש. אגב, במקרים בהם הנזק לרכבו של המבוטח מוגדר כ-'טוטאל לוס', או שהרכב נגנב, המבוטח לא יידרש לשלם כלל את ההשתתפות העצמית. 

השתתפות עצמית בביטוח רכב – 9.000.000

למה צריך בכלל השתתפות עצמית בביטוח רכב?

גם כאן ההסבר הוא די פשוט: חברות הביטוח מחויבות לעמוד לצידם של המבוטחים שלהן כאשר הם נפגעים. אם כל שריטה מינורית בפגוש הרכב, או סדק בפנס האיתות היה מוביל לתביעה של המבוטח כנגד חברת הביטוח, התוצאה המיידית הייתה אינפלציה של תביעות פעוטות הדורשות זמן, משאבים ותשומת לב – על פני תביעות משמעותיות ודחופות יותר. בנוסף, במקרה של עומס תביעות קטנטנות מחירי הפוליסה היו מזנקים, ואף אחד לא אוהב לשלם על פוליסות יקרות. 

איך בכל זאת ניתן לשלם פחות על השתתפות עצמית?

חשוב להבין שדווקא סעיף ההשתתפות העצמית מספק למבוטח מרחב תמרון. למעשה, הוא מאפשר לו לווסת את העלות הכוללת של כל ביטוח הרכב שלו. המשוואה היא כזאת – תמורת סכום גבוה יותר בסעיף ההשתתפות העצמית, יוכל המבוטח להשיג מחברת הביטוח שלו פרמיה נמוכה יותר. בהתאם, נהגים שחוששים כי הם עלולים להזדקק לשירותי הביטוח שלהם בתדירות גבוהה יחסית יוכלו לבחור באפשרות של השתתפות עצמית נמוכה, על חשבון פוליסה יקרה יותר. 

כמובן שאי אפשר לצפות מראש תאונות, אבל לנהגים עם עבר ביטוחי "נקי" כדאי לבחון את האפשרות לסכם מראש על השתתפות עצמית גבוהה, תמורת פוליסת ביטוח כוללת שמחירה יהיה זול יותר. ועדיין, חשוב לומר שגובה ההשתתפות העצמית יכולה להיות מושפעת מפרמטרים רבים נוספים. נניח, סוג הרכב המבוטח, נפח המנוע שלו, גיל המבוטח והיסטוריית הנהיגה שלו (שלילת רישיון, עבירות אחרות). מעבר לכך, סכום ההשתתפות העצמית יוכל להיות מפוחת במידה והמבוטח יחליט לטפל ברכבו באחד ממוסכי ההסדר המופיעים ברשימה המוצעת על ידי חברת הביטוח שלו. 

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:
השתתפות עצמית בביטוח רכב