על מה נדבר בכתבה?

עברתם טסט? קיבלתם היתר נהיגה לנהג חדש? ברכותינו, מהיום ועד סיום נהג חדש שנתיים לאחר מכן, יש כמה תנאים שאתם צריכים לעמוד בהם כדי שתוכלו לסיים את התקופה ולקבל את רישיון הנהיגה הסטנדרטי. לא סגורים על החוקים? רוצים להיות בטוחים שמילאתם את מכסת שעות הליווי? מתקרבים לסיום נהג חדש ורוצים לוודא שעשיתם הכל? המדריך שלפניכם מפרט את כל מה שרציתם לדעת על סיום נהג חדש.

בישראל נהוגה תוכנית רישיון מדורג, כלומר הדרך לקבל רישיון נהיגה נעשית בשלבים והיא וכוללת עמידה בדרישות ספציפיות כמו נהג מלווה, צבירת שעות נהיגה על הכביש ביום ובלילה, והצבת שלט "נהג חדש" על החלון האחורי.

נהג חדש: הגדרות, חובות ולמי מותר ללוות

הגדרת נהג חדש תקפה למשך שנתיים, וחלה על כל מי שעבר טסט ללא הבדלי גיל (הגדרה זו תקפה גם עבור ביטוח הרכב לנהג חדש). על נהג חדש צעיר, כלומר כל מי שעבר טסט בשנתיים האחרונות והוא מתחת לגיל 24, חלה חובה לנהוג עם מלווה למשך שישה חודשים, מהם שלושה חודשים עם ליווי מלא בשעות היום ובלילה, ושלושה חודשים בשעות הלילה בלבד - משעה 21:00 ועד 6:00. נהגים חדשים צעירים צריכים לצבור במשך תקופת הליווי לפחות 50 שעות נהיגה, מתוכן 20 שעות בדרך עירונית, 15 בדרך בינעירונית ו-15 שעות נהיגה בשעות הלילה.

סיום נהג חדש – ביטוח 9

הדרך לקבל רישיון נהיגה נעשית בשלבים והיא וכוללת עמידה בדרישות ספציפיות כמו נהג מלווה, צבירת שעות נהיגה על הכביש ביום ובלילה, והצבת שלט "נהג חדש" על החלון האחורי

סיום נהג חדש: דרישות

השלמת תקופת ושעות הליווי אינן מספיקות לסיום תקופת נהג חדש, ובשנתיים הללו ישנן דרישות נוספות החלות על נהגים חדשים בכל הגילאים.

ראשית במשך השנתיים הראשונות מיום קבלת רישיון הנהיגה, חייב כל נהג חדש להצמיד שלט ״נהג חדש״ לשמשה האחורית. בנוסף, נהגים חדשים שטרם חגגו את יום הולדתם ה-21 מנועים מלהסיע יותר משני נוסעים ללא מלווה – מגבלה המוסרת בסיום תקופת נהג חדש או בגיל 21, מה שבא קודם. בעת נהיגה עם מלווה, בין אם בתקופת הליווי ובין אם בסיומה, נהג חדש רשאי להסיע מספר נוסעים בהתאם למותר ברכב.

אז למי מותר ללוות? כל נהג בן 24 ומעלה המחזיק ברישיון נהיגה לפחות חמש שנים, כל נהג בן 30 ומעלה המחזיק ברישיון נהיגה לפחות שלוש שנים וכמובן לכל מורה לנהיגה מוסמך. הידעתם? במידה והמלווה הוא גם מורה לנהיגה, מתקצרות שעות ליווי החובה ל-12 שעות: ארבע שעות נהיגה בדרך עירונית, ארבע שעות נהיגה בדרך בינעירונית וארבע שעות נהיגה בשעות הלילה.

כל הנהגים בכל הגילאים צריכים להימנע מעבירות תנועה קלות כחמורות, אולם ביצוע עבירות מסוימות בתקופת הנהג החדש כרוכות בענישה נוספת.

בשנתיים הראשונות מיום קבלת הרישיון, חייבים נהגים חדשים להקפיד על כל חוקי התנועה כאשר יש הקפדה יתרה על עבירות כמו: נהיגה במהירות גבוהה מהמותר בחוק, אי-מתן זכות קדימה, נהיגה ללא רישיון בתוקף או שלא ע״פ תנאי הרישיון, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, אי-דיווח על תאונת דרכים, אי-מתן עזרה לנפגע בתאונה, אי-עצירה לפני מסילת ברזל, חציית מסילת ברזל בדרך לא סלולה וביצוע כל עבירה שבית המשפט גוזר עליה פסילת רישיון בפועל לתקופה של שלושה חודשים ומעלה. עבירת נהיגה ללא מלווה כמובן אסורה גם היא, ותקפה לכל נהג חדש צעיר מתחת לגיל 24.

נהגים חדשים אשר יבצעו אפילו אחת מהעבירות המפורטות עלולים למצוא את עצמם מבלים זמן רב יותר כנהגים חדשים ואפילו מחויבים לעבור בחינות תיאוריה וטסט חוזרות. מי שהורשע בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, או בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג או נפגע קשה אדם, יחויב לערוך בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

נזכיר גם שנהגים חדשים וצעירים נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים ביחס לחלקם באוכלוסייה, ושהעלות של ביטוח נהג חדש משקפת את רמת הסיכון הזו. לכן בתקופה שבה אתם מוגדרים נהגים חדשים חשוב להקפיד על משנה זהירות כדי שתוכלו להגיע למועד חידוש הפוליסה עם עבר נקי ללא תאונות או שלילות נהיגה קודמות שעלולות לייקר אותו ובמקרים מסוימים לא לבטח אתכם.

במידה ואתם נהגים חדשים שזקוקים לרכב המשפחתי רק לעיתים רחוקות, ביטוח 9 מציעה פתרון שיאפשר לכם לצבור ניסיון על הכביש ועדיין לחסוך כסף - כיסוי זמני לנהג צעיר לתקופה של יום אחד ועד ארבעה ימים ברצף. מדובר בכיסוי שניתן להוסיף לביטוח קיים, ומאפשר לכם להמשיך להשלים את שעות הליווי הנדרשות ולצבור עוד קילומטראז' על הכביש, מבלי לשאת בעלות המלאה של כיסוי נהג צעיר לכל תקופת הביטוח.

סיום נהג חדש: סיום תקופת הליווי - ביטוח 9
  

סיום תקופת הליווי לנהג חדש

צעד נוסף בדרך לסיום נהג חדש הוא השלמת תקופת הליווי ומילוי מכסת השעות. אחרי שעברתם את הטסט תקבלו היתר נהיגה זמני לנהג חדש לתקופה של חצי שנה. בסיום תקופת הליווי נדרשים הנהג החדש והנהג המלווה להצהיר על מילוי מכסת השעות באתר משרד התחבורה. כדי להשלים את התהליך המקוון, יש להצטייד במספר ההיתר הזמני של הנהג החדש ובמספר תעודת הזהות ורישיון הנהיגה של כל אחד מהנהגים המלווים. לאחר ההצהרה ועד לקבלת רישיון נהג חדש בדואר, ניתן לנהוג עם ההיתר הזמני ותעודה מזהה נוספת.

·         השלמתם את מכסת שעות הליווי לפני תום התקופה? אתם יכולים להגיש את ההצהרה, אך רישיון הנהיגה החדש יגיע רק בתום ששת החודשים.

·         לא הספקתם להשלים את שעות הליווי הנדרשות? קבעו תור במשרד הרישוי לקבלת היתר נהיגה נוסף לשישה חודשים, שבמהלכם עליכם להשלים את השעות החסרות.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות ביטוח רכב פופולאריות

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?