הידעתם שבישראל מתרחשות למעלה מ-12,000 תאונות דרכים בממוצע בשנה אשר חלק בלתי מבוטל מהן גורם לנזקי רכוש? האם ידעתם שנגנבים בישראל בכל שנה למעלה מ-20,000 כלי רכב? עם סטטיסטיקה לא ניתן להתווכח - רכבים בישראל חשופים לסיכונים רבים ורק ביטוח רכב פרטי כמכלול יכול לתת מענה למבוטח במקרה הצורך.

כאשר מדברים על ביטוח רכב פרטי מתייחסים למעשה לשני קבוצות עיקריות - ביטוח חובה ופוליסות ביטוח משלימות כמו ביטוח מקיף לרכב ו-ביטוח צד ג'. בכתבה הנוכחית נסקור בקצרה את הביטוחים הללו על מנת שתוכלו לבחון את הפוליסה הרלוונטית ביותר עבורכם בעת רכישת ביטוח רכב פרטי, ותבינו מדוע כדאי לכם להשקיע בהם מחשבה נוספת טרם ההתקשרות עם חברת הביטוח ובחינת הפוליסות השונות שהן מציעות.

האפיקים הביטוחיים השונים - ביטוח חובה לרכב פרטי

כל ביטוח רכב פרטי מתחיל עם פוליסת ביטוח חובה ובלעדיו כל נסיעה ברכב מנוגדת לחוק. הפוליסה מוטלת על בעל רכב כחובה לפי פקודת הביטוח (רכב מנועי) התש"ל - 1970. ביטוח חובה לרכב פרטי מכסה את בעל הרכב בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו, לנוסעים או להולכי רגל בלבד, אך לא מכסה מפני פגיעות רכוש – של הרכב המבוטח או של כל רכב אחר.

ביטוח מקיף לרכב וביטוח צד ג' לרכב

ביטוח מקיף לרכב מקיף מגוון רחב של מקרי נזק לרכב המבוטח כגון תאונות, שריפות, גניבות, פגיעה ברכוש צד שלישי ועוד. ביטוח זה כולל כיסוי לנזקים שייגרמו לרכב של בעל הפוליסה וכן נזקים שייגרמו לרכוש צד שלישי. פוליסה זו כוללת בתוכה גם כיסוי כלפי צד ג'. ביטוח צד ג' הוא ביטוח אשר מעניק למבוטח כיסוי בגין נזקי רכוש לרכבים אחרים בשל שימוש ברכבו. למשל, בעת תאונה, כאשר נזקי רכוש נגרמו לרכב אחר, ביטוח צד ג' מונע מצב שבו בעל הרכב ייאלץ לשלם סכומים גבוהים לאדם אחר. ביטוחים אלה, הנקראים גם ביטוחי רכב-רכוש, מעניקים לבעל הרכב מעטפת ביטוחית אפקטיבית בסיטואציות רבות נוספות מעבר לנזק גופני. 

רכב פרטי

כ-99% רוכשים פוליסות ביטוח מקיף לרכב וצד ג'

על אף שרק ביטוח חובה מחויב בישראל על פי חוק, כמעט כל בעלי הרכבים בישראל אינם מסתפקים רק במוצר זה. על פי מחקר שפורסם במאי 2014 ב-TheMarker רק 1.4% מבעלי הרכבים בישראל מסיימים את ההתקשרות עם חברת הביטוח ברכישת ביטוח חובה ותו לא. רובם מרחיבים את הפוליסה עם ביטוח מקיף לרכב הפרטי (79.2%) והחלק הנותר בביטוח צד ג' (19.4%). שני המוצרים הביטוחיים הללו מבטיחים שבעל הרכב יהיה מכוסה במידת הצורך לא רק בכל הקשור לנזקי גוף.

ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג' הם ההגנה היחידה אשר יכולה להיות לבעל הרכב אל מול הנזק הכלכלי העצום הכרוך בתיקון הרכב בעת תאונה או רכישת רכב חדש במקרה של אובדן מוחלט (Total Lost).

טוטאל לוס

"טוטאל לוס" הוא ביטוי שהמשמעות שלו היא נזק מוחלט לרכב או "אובדן מוחלט". כלומר הרכב ספג נזק כל כך גדול שכבר לא משתלם לתקן אותו. הקביעה מתי מכריזים על "טוטאל לוס" משתנה אבל בדרך כלל מדובר בנזק שעולה על 50% מהערך (מחיר המחירון) של הרכב. 

מבחינת חברת הביטוח, מצב של "טוטאל לוס" מחייב את לפצות את בעל הרכב בסכום שווה למחיר המחירון של המכונית (לאחר ניכויים מסוימים לפי קריטריונים קבועים). במקרים שהנזק הוא מתחת ל"טוטאל לוס", חברת הביטוח תשלם רק את עלות התיקונים ולא את הערך המלא של הרכב. לפני שעושים ביטוח, כדאי לבדוק באיזה אחוז של פגיעה, הרכב יחשב כ"טוטל לוס", אם הביטוח נותן רכב חלופי במקרה של "טוטאל לוס" ואם כן, תוך כמה זמן מסופק הרכב החלופי. כדאי לבדוק גם אם החברה נותנת רכב חלופי גם במקרים שהרכב יצטרך לעבור תיקונים ארוכים כתוצאה מתאונה.

תוספות ושדרוגים לפוליסה

בעת רכישת ביטוח לרכב הפרטי שלכם, חברות ביטוח רבות מציעות שורה ארוכה של מוצרים ביטוחיים אטרקטיביים משלימים שבאמצעותם תוכלו להתאים לצרכים הספציפיים שלכם את הפוליסה ביתר קלות. תוכלו לשדרג את הביטוח עם מוצרים כגון שירותי דרך וגרירה, תיקון שמשות, שירותי רכב חלופי, כיסוי פנסים ומראות צד ועוד.

עד ₪2,000 הנחה בביטוח מקיף לרכב

קבלו הצעה ללא התחייבות: