על מה נדבר בכתבה?

בין אם אתם שוכרים דירה או משכירים דירה בבעלותכם, חשוב שיהיה לכם ביטוח דירה. ביטוח דירה הוא אינטרס הן של המשכיר והן של השוכר ונועד לכסות את שניהם מפני הוצאות מיותרות במקרה של נזק לדירה.

עבור המשכיר, בעל הנכס, החשיבות העיקרית של ביטוח דירה היא כמובן לבטח את הנכס שלו מפני נזקים שעלולים להיגרם לו, בין אם כתוצאה מתקלות בתשתיות הדירה, תופעות טבע או כתוצאה מליקויים שגרם השוכר בדירה. לעומת זאת, עבור השוכר ביטוח הדירה חשוב מכיוון שבכך הוא מבטיח שלא יידרש ממנו לשאת באחריות של נזקים לדירה וכפועל יוצא מכך בהוצאות גבוהות שהוא יתקשה לעמוד בהן.

ביטוח מבנה וביטוח תכולה

ביטוח הדירה כולל שני מרכיבים עיקריים – מבנה ותכולה. ביטוח מבנה שמפצה את המבוטח מפני נזקים אפשריים למבנה הדירה רלוונטי מאוד לבעל הנכס, אולם במרבית המקרים הוא אף מרהט את הדירה לרווחת המשכירים עם מכשירי חשמל עיקריים כמו מקרר, תנור אפייה, מזגנים וריהוט בסיסי כמו ארונות בחדרים וספות בסלון ובמקרים אלה ביטוח התכולה, שמכיל אף הגנה בפני נזקי צד ג', יכול לעמוד לצדו בעת הצורך. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר גורם הנזק (במקרים של הצפה או שריפה למשל) גולש לדירות השכנים או שנגרם בין כותלי הבית נזק לצד שלישי.

כדאי לוודא במעמד חתימת החוזה שהמשכיר הוסיף את שם השוכר לפוליסה, שכן סעיף שנקרא שיבוב מאפשר לחברת הביטוח לתבוע מהדיירים בפועל בדירה את הכסף ששולם לבעל הנכס

סעיף שיבוב

שוכרי דירות רבים רוכשים ביטוח לדירתם השכורה הכולל ביטוח תכולה להגנה על רכושם היקר המצוי בדירה, שהרי פעמים רבות זהו כל רכושם, וגם ביטוח צד ג' למקרים שבהם אורח או בעל מקצוע כלשהו נפל ונפצע, או שנזק מסוים שקרה בתחומי הדירה התפשט ופגע גם בדירות הסמוכות וכו'. בנוסף, אחד הנושאים החשובים ששוכרים חייבים להתייחס אליו הוא סעיף שיבוב בפוליסת ביטוח דירה. במידה ומשכיר רכש ביטוח מבנה עבור הדירה המושכרת, כדאי לוודא במעמד חתימת החוזה שהוא הוסיף את שמם לפוליסה שכן בפוליסה כלול סעיף שיבוב המאפשר לחברת הביטוח לתבוע מהדיירים בפועל בדירה את הכסף ששולם לבעל הנכס (ו/או לצדדים שלישיים).

חלק מחוזה השכירות

לא אחת קורים מקרים של אי הבנות בין השוכר למשכיר, שלעתים נגררים גם לבית המשפט. חלק מהחיכוכים האלה נגרמים בגלל חוסר בהירות לגבי השאלה מי מהצדדים אחראי על טיפול בתקלות וקלקולים ועל מי מוטלת האחריות במקרה של נזק. במקרים כאלה, פונים בדרך כלל לחוזה, שאמור לכלול התייחסות לכל נושאים אלה.

 

מי נושא באחריות במקרה של נזק?

כדאי להעלות את נושא ביטוח הדירה כבר בשלב החתימה על החוזה על מנת למנוע אי הבנות כאלה בעתיד. מומלץ להתעכב על ניסוח החוזה לפני חתימתו ולוודא מי מהצדדים נושא באחריות במקרים של נזק והאם קיים בחוזה סעיף המחייב את הצדדים לבטח את הדירה. בחלק מהחוזים הסטנדרטיים מוטלת אחריות רבה על השוכר, לעתים גם על נזקי מבנה שלא אמורים להיות באחריותו. לכן, אם אתם השוכרים חשוב במיוחד שתבדקו מהו סוג הביטוח שעשה משכיר הדירה.

בנוסף, כדאי לוודא שאתם כשוכרים לא תהיו מחויבים בסכומי ההשתתפות העצמית במקרים של נזקי טבע, שעלולים להגיע לסכומים גבוהים במיוחד. חשיבות נוספת להעלאת נושא ביטוח הדירה בשלב חתימת החוזה, היא שניתן לנהל משא ומתן על סכומי השכירות ולשקלל את עלות הביטוח בתוכם.

קיימות פוליסות ביטוח שונות לביטוח דירה ויש לבחור בפוליסה שתשרת את האינטרסים של שני הצדדים ותמנע משניהם עוגמת נפש. מומלץ לברר עוד בשלב החתימה על החוזה לגבי פוליסת הביטוח המתאימה ביותר עבורכם, על מנת להימנע מראש ממצבים לא נעימים ולהסדיר את יחסי השוכר והמשכיר באופן ברור ונהיר.

עד 50% הנחה ברכישת ביטוח דירה מבנה ותכולה

כל מה שאתם צריכים לדעת על ביטוח דירה

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מתקדמים: ביטוח דירה באינטרנט

מעוניינים בביטוח דירה? היכנסו לכתבה ותוכלו ללמוד כיצד ליהנות ממחירים אטרקטיביים וגם מפשטות וקלות ברכישה דרך אתר האינטרנט.

בשביל השקט הנפשי: ביטוח דירה שכורה קישור
הקדימו תרופה: ביטוח רכוש לדירה

מעוניינים לרכוש ביטוח רכוש לדירה שלכם? לימדו על כל היתרונות בביטוח רכוש והיכן הכי משתלם לרכוש אותו!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מדריך לרכישת דירה

קבלו את המדריך המלא על סוגי ביטוח הדירה, מה הוא מכסה וממה הוא מורכב

מדריך לרכישת דירה קישור
ביטוח דירה מהיסודות ועד הגג

מה חשוב לדעת לפני שעושים ביטוח דירה? מגזין 9 בכתבה הכתבה שתעשה לכם סדר.

השוואת מחירים של ביטוח דירה

איך בוחרים ביטוח דירה ואיך משווים בין הביטוחים המוצעים בשוק? הנה כמה נקודות שיש לקחת בחשבון בעת השוואת מחירים בביטוח דירה.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
קחו אחריות: ביטוח צד ג' לדירה

אורח שנפצע או נזק בדירות השכנים כתוצאה מהדירה שלכם? קבלו את הביטוח שיגן עליכם ויכול לחסוך לכם מאות אלפי שקלים.