על מה נדבר בכתבה?

רכישת מכונית היא הוצאה כלכלית משמעותית, שניה רק לקניית דירה. על פי פקודת ביטוח רכב מנועי, חייב כל בעל רכב בישראל בביטוח רכב חובה, וכ-80% גם מחזיקים בפוליסת ביטוח מקיף. פוליסת הרשות נועדה להבטיח כיסויים במקרים של נזק למכונית עצמה, שתיקונו עלול להסתכם בסכומים גבוהים. מספר תאונות הדרכים הקטלניות אמנם רשם ירידה ב-2018, אך הן עדיין מתרחשות והמכונית יכולה להינזק ממגוון גורמים: שריפה, התפוצצות וגניבה.

מה מקיף ביטוח מקיף?

בדומה לנוסח המשפטי של ביטוח רכב חובה, גם לביטוח מקיף יש פוליסה תקנית, שתנאיה הבסיסיים קבועים ומחייבים. לחברות הביטוח שמורה הזכות להוסיף כיסויים נוספים, אך לא לגרוע מהקיים. פוליסה למעשה היא מסמך קבוע שלו נקבע נוסח אחיד והוא מתאר את פרטי ההתקשרות בין חברת ביטוח לבין המבוטח זאת אומרת ללקוח. הביטוח המקיף מפצה את המבוטח עבור נזקים שעלולים להיגרם לרכבו, וכולל כיסוי בגין אובדן או נזק שנגרמו בגלל אש, ברק או התפוצצות, שטפון, ברד ונזקי מזג אוויר, חבלות שנגרמו בזדון ו/או בעת ניסיון גניבה (בסיוג: כל עוד לא נגרמו על ידי המבוטח או מי מטעמו), התנגשות מקרית, תאונה והתהפכות, וגניבת הרכב.

הביטוח המקיף התקני כולל גם ביטוח צד ג', למקרים שבהם המכונית שלכם גרמה נזק לרכוש של צד שלישי: מכונית, אופניים, גדר, מבנה וכדומה.

ומה ההבדל בין ביטוח מקיף לצד ג׳? בעוד הביטוח המקיף כולל גם ביטוח צד ג׳, ביטוח צד ג׳ אינו כולל כיסוי לנזקים שנגרמו לרכב שעבורו נרכש הביטוח. אם ברשותכם רכב שערכו הכספי נמוך, אולי נכון יותר עבורכם לרכוש ביטוח צד ג׳ בלבד, ולא לשלם עבור כיסוי ששוויו עלול להגיע למחצית מעלות המכונית.

אילו כיסויים נוספים קיימים בביטוח המקיף?

בישראל קיימים כמה כיסויים נפוצים ובהם: שרותי דרך וגרירה, ביטוח שמשות, רכב חלופי למקרה תאונה, גניבה או אובדן גמור, מערכת שמע ואביזרים נוספים, הגנה משפטית, כיסוי לנזק שנגרם בעקבות רעידת אדמה ואחרים. אתם יכולים לבחור אם להוסיף כיסויים אלו לצורך הגנה מרבית על ערך המכונית.

איך זה מפעילים את הביטוח המקיף?

במקרה שבו יתממש אחד מהסיכונים שעבורם רכשתם את הביטוח, חברת הביטוח תשלם לכם פיצוי בהתאם להסכם. לחברה המבטחת שמורה הזכות לבחור בין תיקון הנזק, תשלום עלות התיקון או החלפת חלק.

השתתפות עצמית בביטוח מקיף

סעיף ההשתתפות העצמית בביטוח מקיף קובע את גובה הסכום, שאתם, המבוטחים, מתחייבים לשלם במקרה של הפעלת הפוליסה. חשוב לשים לב לסעיף ולסכום שאתם מתחייבים לו – ככל שההתחייבות הכספית שלכם גבוהה יותר, ירד המחיר השנתי שתשלמו עבור הביטוח. לחילופין, חברות שונות מאפשרות לבטל את הסעיף בתמורה לעלות גבוהה הרבה יותר.

מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד – 9.000.000

איך מחושב מחיר הביטוח מקיף?

פרמיית (עלות) הביטוח המקיף הבסיסית מחושבת לפי כמה פרמטרים, כשמחיר המחירון של המכונית משחק תפקיד מרכזי: ככל שהמכונית יקרה יותר – הפרמיה גבוהה יותר. בנוסף, אם דגם המכונית שלכם חביב במיוחד על גנבי-רכב, אם ברכב נוהגים יותר משני אנשים ו/או אם גילו של אחד הנהגים ברכב הוא פחות מ-24 – תשלמו מחיר גבוה יותר.

אם ב-3 השנים שקדמו לחידוש הפוליסה לא הגשתם תביעה נגד חברת הביטוח, זו תעניק לכם הנחת היעדר תביעות

איך ניתן להוזיל את הביטוח המקיף?

חברות הביטוח מתחשבות בגורמים נוספים שיכולים להקנות לכם כמבוטחים הנחות, כמו קיומן של מערכות בטיחות והתראה. גם נשים, כיוון שנחשבות נהגות זהירות ופחות מועדות לתאונה מגברים, זוכות להנחות, וגם "העבר הביטוחי" של בעל הפוליסה משחק תפקיד בקביעת העלות. למה הכוונה? אם ב-3 השנים שקדמו לחידוש הפוליסה לא הגשתם תביעה נגד חברת הביטוח (כי לא הייתם מעורבים בתאונה או כי בחרתם לשלם את הנזק מכיסכם), זו תעניק לכם הנחת "היעדר תביעות".

אנחנו ממליצים למי שרוכש ביטוח מקיף בפעם הראשונה (או שלא התעדכן בשנים האחרונות), לקרוא פעם אחת את נוסח הפוליסה התקנית לפני ביצוע סקר השוק. הדרך המוצלחת ביותר למציאת הפוליסה שמתאימה לכם, מתחילה בהבנת פרטי ההסכם: מה חייבות לכם המבטחות ובאילו תנאים. בעת ההשוואה עצמה, שימו לב למחיר הפוליסה ופריסת התשלומים, גובה ההשתתפות העצמית, כיסויים נוספים ועלותם. בצ׳ק-ליסט של ההשוואה הוסיפו ביקור במדד השירות של חברות הביטוח באתר רשות ההון, ובדקו איזה ציונים קיבלו החברות בהתבסס על שביעות רצון הלקוחות. מצאתם כמה אפשרויות? עדיין יש לכם שאלות? בקרו באתרי חברות הביטוח שאתם מתלבטים ביניהן ואם אינכם מוצאים את התשובות, הפנו אותן דרך ה"צור קשר" לנציגי החברה, וזו הזדמנות מצוינת לבחון את הכלים הדיגיטליים ואופי שירות הלקוחות.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות ביטוח רכב פופולאריות

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?