על מה נדבר בכתבה?

כשחושבים על זה, אין הרבה דברים בחיים שלנו שבטוחים יותר מביטוח חובה. ביטוח חובה אמור להיות חלק אינטגרלי מהרכב שלכם, בדיוק כמו גלגלים, בלמים והשעון של הקמ"ש.

נהיגה בלי ביטוח חובה בתוקף היא בהרבה מובנים כמו לנהוג בלי רישיון נהיגה בכלל, וממש לא כדאי לאף אחד לגלות את זה בזמן אמת, בצד הכביש, עם שוטר שעומד ליד החלון בצד של הנהג. אבל לפני שצוללים קצת יותר פנימה, צריך קודם להבין מה זה ביטוח חובה בכלל?

מה זה ביטוח חובה?

בגדול, מדובר על כיסוי ביטוח רכב שכל בעל רכב בישראל חייב לרכוש לכיסוי נזקי גוף וגם נפש, שעלולים להיגרם בזמן תאונה לכל אחד מיושבי הרכב, או לכאלה שנמצאו מחוצה לו. למעשה, מדובר במנגנון הגנה בסיסי שמאפשר לאותם הנפגעים לקבל גם את הטיפול הרפואי שהם צריכים, וגם פיצוים כספיים, בלי קשר לסטטוס הכלכלי של הנהג הפוגע. בנוסף, פוליסת החובה מפצה גם במקרים של אובדן כושר עבודה, או במצב שבו נגרם לנפגעים סבל ממושך.

ביטוח החובה הוא בעצם ביטוח הראשוני לכל הפוליסות שמוצעות לנהגים, וכמו שמשתמע משמו – גם היחידי שלא אופציונאלי

מתי צריך ביטוח חובה?

מבחינת היררכית, ביטוח החובה הוא בעצם ביטוח הראשוני לכל הפוליסות שמוצעות לנהגים, וכמו שמשתמע משמו – גם היחידי שלא אופציונאלי. זאת בניגוד לביטוח צד ג' וביטוח מקיף שהחוק לא מחייב לעשות, אם כי הרוב המכריע של המכוניות שתמצאו בכבישים מצוידות לפחות באחד מהם. למעשה, הביטוחים המקיפים למיניהם בעצם אמורים לתת מענה כספי במקרים של גניבת הרכב, תאונה או כל נזק אחר לרכב המבוטח או לרכב אחר שניזוק באשמת הרכב המבוטח.

מה זה ביטוח חובה – 9.000.000

כמה עולה ביטוח חובה לרכב?

היות ולביטוח המקיף וצד ג' יש הרבה משתנים, כיסויים, הרחבות ושירותים נוספים – עלות הפוליסה לרכב נתון עשויה להשתנות מהותית בין חברת הביטוח השונות, אבל בשנים האחרונות גם במחירי פוליסות ביטוח החובה ניתן למצוא הבדלים, בין ההצעות השונות לאותו הרכב. למה רק בשנים האחרונות? כי למעשה רק בתחילת המילניום הנוכחי בוטל המחירון האחיד של ביטוח החובה שהונהג עד אז, מה שפתח גם את השוק הזה לתחרות שכמו תמיד – היטיבה עם הצרכן. או הנהג, במקרה הזה.

כמו בפוליסות המקיפות והמורחבות יותר, גם מחירה של פוליסת ביטוח החובה משוקללת לפי הנתונים היבשים של הרכב (שנת המודל, אמצעי הבטיחות), וגם על פי המאפיינים של כל מי שאמור לנהוג בו. אנחנו מדברים על גיל הנהגים, היסטוריית התאונות שלהם, ובעצם כל העבר "הביטוחי" שלהם. אגב, אם כבר הזכרנו פוליסות אחרות, חשוב להבהיר כי חברות הביטוח לא מורשות להתנות עריכת ביטוחים נוספים כתנאי מקדים לבטח נהג בפוליסת ביטוח חובה. במילים אחרות, אין שום מניעה לרכוש ביטוח חובה בחברה אחת, וביטוח מקיף או צד ג' בחברה אחרת.

מתי ביטוח חובה לא מכסה את הנהג?

כדי להיות זכאים בכלל לפיצוי של ביטוח החובה במקרה של תאונת דרכים, חייבים להתקיים מספר תנאים. בתור התחלה צריך כמובן שפוליסת הביטוח תהיה עדיין בתקוף, אבל זה באמת די טריוויאלי. בתור המשך, גם רישיון הנהיגה של נהג הרכב חייב להיות בתוקף, ובמקרה של תאונה תחת השפעת סמים או אלכוהול – הנהג הפוגע יגלה שביטוח החובה שלו לא שווה את הנייר שעליו הוא מודפס. אה כן, וגם במקרה שהנהג הפוגע לא קיבל את רשותו של בעל הרכב להתיישב מאחורי ההגה – גם אז פוליסת הביטוח בעצם לא תכובד.

 

לסיכום: בלי ביטוח חובה, לא יוצאים אפילו מהחניה. ובטח שלא לכביש.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות נוספות בנושא ביטוח רכב

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?