על מה נדבר בכתבה?

מה זה טוֹטָאל-לוֹס

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים טוטאל-לוס? (באנגלית: Total Loss). אנחנו משתמשים בביטוי זה כדי לומר שמשהו אבוד, חסר תקנה או נטול תקווה. במקרה של ביטוח רכב, המונח מתייחס למצב שבו הרכב אינו בר-תיקון.

אחת הסיבות לכך ש-ביטוח מקיף לרכב כולל הגדרה של אובדן גמור ומעגן אותה בפוליסה, היא הרצון למנוע מצב שבו נהגים ינהגו בכלי רכב שעברו תיקונים מרובים. הנהיגה במכונית שעברה מספר רב של תיקונים מהווה סכנה לנהג ולמשתמשי הדרך האחרים.

במקרה שהרכב הוכרז כטוטאל לוס, אבל אינו מבוטח בביטוח מקיף, בעל הרכב התקול נושא באחריות לדווח לרשות הרישוי

איך מחשבים טוטאל לוס?

על פי תקנות משרד התחבורה, רכב מוגדר במצב של אובדן גמור כאשר הוא יצא מכלל שימוש או שהנזק הגולמי בו הוא 60% או יותר משווי הרכב. כלומר, אם שווי הרכב עומד על 100 ש״ח ועלות התיקון שלו מסתכמת ב-60 ש״ח או יותר, אין לתקנו אלא להוציא אותו לגמלאות. את היקף הנזק ועלות התיקון יכול לקבוע אך ורק שמאי רכב מוסמך.

במקרה שבו שמאי הרכב קבע שהמכונית יצאה מכלל שימוש, עליו לדווח על כך לרשות הרישוי בתוך 15 ימים. במקרה שהרכב הוכרז כטוטאל לוס, אבל אינו מבוטח בביטוח מקיף, בעל הרכב התקול נושא באחריות לדווח לרשות הרישוי.

תוהים לאן הולכות כל המכוניות חסרות התקנה? למגרש הגרוטאות, שם יפורקו לחלקי החילוף שהינם ברי-שימוש.

מה זה אובדן להלכה?

במקרים שבהם הנזק שנגרם למכונית מוערך על ידי שמאי בשיעור של 45%-59%, הרכב מקבל סטטוס של "אובדן להלכה". במצב כזה יכולה חברת הביטוח להציע לבעלים למכור את הרכב לסוחר מכוניות, כאשר הסוחר יכול לבחור בין פירוק המכונית לטובת חלקי חילוף, לבין תיקונה והחזרתה לכביש. במידה והסוחר יהיה מעוניין להחזיר את המכונית לכביש, הוא יזדקק לחוות דעת עדכנית משמאי רכב מוסמך, ותעודת ממכון בדיקת רכב מורשה. לאחר מכן ניתן למכור את המכונית שוב, בצירוף הערת ״אובדן להלכה״.

מה זה טוטאל לוס - ביטוח 9

מי בוחר את שמאי הרכב במקרה של טוטאל לוס?

לקוחות חברות הביטוח יכולים לבחור מבין שתי אפשרויות: להיעזר באחד משמאי החוץ שעובדים עם חברת הביטוח, או לפנות בעצמם לשמאי רכב מוסמך אחר. באתר חברת הביטוח תמצאו את רשימת כלל נותני השירות, ביניהם גם שמאי רכב מוסמכים. אם אינכם שלמים עם חוות הדעת שנתן השמאי, אתם יכולים לבקש חוות דעת נוספת משמאי אחר.

כמה כסף מקבלים מחברת הביטוח במקרה של טוטאל לוס?

ממש כמו שעלות הפוליסה לביטוח מקיף לרכב מבוססת על מחיר הקבוע במחירון רכב, כך גם הבסיס לחישוב הפיצוי הכספי במקרה של טוטאל לוס. במשוואת סכום הפיצוי באים בחשבון גורמים נוספים כמו תוספות ואביזרים מיוחדים שהותקנו במכונית, היקף הנסועה (כמה ק״מ היא נסעה), מספר הבעלויות וסוגיהן (פרטי/ מסחרי) ומשתנים נוספים.

איך להתנהל מול חברת הביטוח במקרה של טוטאל לוס?

לאחר ששמאי רכב מוסמך מגדיר את מצב המכונית כטוטאל לוס, עליכם לוודא שבידי חברת הביטוח שלכם נמצאים כל הפרטים הדרושים למימוש זכויותיכם. באתרי הביטוח הישירים כמו ביטוח 9 תוכלו לבצע את המעקב אחרי הטיפול בנושא באמצעות מבחר הכלים הדיגיטליים המוצעים.

איך נמנעים מטוטאל לוס או אובדן כהלכה?

שומרים על המכונית, ומקפידים על נהיגה זהירה. לתאונות דרכים יש שלושה גורמים מובילים: רכב, נהג ותשתית. הקפדה על הבדיקות והטיפולים השוטפים כפי שקבעה יצרנית הרכב שבבעלותכם, תסייע לכם לשמור על המכונית במצב תקין. הקפדה על נהיגה זהירה תעזור לכם לשמור על משתמשי הדרך ולהגיב במהירות ובזהירות למפגעי תשתית מפתיעים.

תהליך הורדת הרכב המוכרז מהכביש פשוט למדי, ומדי שנה נגרעות ממצבת כלי הרכב של משרד התחבורה מאות-אלפי מכוניות, לרבות כאלה שהוגדרו כטוטאל לוס. כפי שציינו, במקרים שבהם לבעל המכונית יש ביטוח מקיף בתוקף, הטיפול בהורדת המכונית והדיווח לרשויות מתבצע על ידי שמאי הרכב, בעוד הפיצוי הכספי נמצא באחריותה של החברה המבטחת.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות נוספות בנושא ביטוח רכב

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?