על מה נדבר בכתבה?

עבור רוב האנשים קניית דירה וקניית רכב אלו שתי הרכישות הגדולות ביותר שיעשו במהלך חייהם. אבל בעוד שקניית דירה כמעט תמיד מבטיחה נכס שערך השוק שלו ילך ויעלה, לפחות בשנים הראשונות, בכל מה שקשור לשוק הרכב – מכוניות שוות את המקסימום שלהן בזמן שהן באולם התצוגה. דקה אחת מאוחר יותר, כשנצא עם הרכב החדש שלנו לכביש בפעם הראשונה, ביחד עם הלחיצה על דוושת הגז נפעיל בעצם גם את מחירון הרכב שמרגע זה ילך אחורה ולא ייעצר בשנים הקרובות לפחות. יש לזה אפילו שם קצת מבאס, אבל כזה שמסביר בדיוק על מה מדובר: ירידת ערך לרכב.

באופן אבסורדי, שיאה של ירידת הערך הזאת מתרחש דווקא בשנים הראשונות של הרכב. כלומר, רכב משנת 2020 יאבד בשנה זו מערכו בשקלים יותר מרכב שהתגלגל מפס היצור בשנת 2013

מה זה ירידת ערך רכב?

לא משנה אם אתם מחשבים את זה פר חודש, או לפי שנה: בסוף תגיעו לאותה התוצאה – הרכב שלכם מאבד ערך רק מתוקף העובדה שהוא קיים. באופן אבסורדי, שיאה של ירידת הערך הזאת מתרחש דווקא בשנים הראשונות של הרכב. כלומר, רכב משנת 2020 יאבד בשנה זו מערכו בשקלים יותר מרכב שהתגלגל מפס היצור בשנת 2013. למעשה, שלוש השנים הראשונות בחייה של המכונית שלכם נחשבים לתקופה שבה היא 'מפסידה' הכי הרבה מערכה. משהו בשכונה של 10-15 אחוזים בכל שנה למשך שלוש השנים הראשונות. כן, די הרבה כסף.

מהן הסיבות לירידת ערך לרכב?

למרות שעקרון ירידת הערך נכון תמיד לכל הרכבים, הסיבות לכך דווקא עשויות להיות מורכבות מהמון נתונים ומשתנים. לפעמים ירידת הערך מושפעת מהעובדה שיצרנית הרכב בדיוק הציגה לעולם דור חדש של רכבים מאותו הדגם. הרי הדגם העכשווי של מאזדה 3 למשל, הוא כבר מהדור השלישי של הדגם הזה. פולקסווגן גולף? הציגה לפני כמה שנים את הדור השביעי של הדגם הפופולרי. אגב, לפעמים קצת לפני יציאה של דגם חדש נוצר מצב שהדגמים הנוכחיים מוצעים למכירה במחיר מבצע אטרקטיבי – אפילו כחדשים מסוכנות הרכב – הדבר אוטומטית מוריד עוד קצת גם את מחירם של המודלים הישנים יותר של אותו הדגם.

אה, ועוד לא אמרנו כלום על אירועים כמו "ReCall" של יצרנית הרכב לדגם מסוים בגלל איזה בעיה שהתגלתה, מה שבוודאי יתרום מאוד לירידת הערך של הדגם שלכם.

בנוסף, דמיינו לרגע מצב (שקורה המון) שבו הרכב הפופולרי והאהוב שרכשתם במיטב כספכם לפני שנתיים או שלוש הוא בדיוק מאותו הדגם שמחזיקה חברת ליסינג גדולה אצלה במספרים של כמה מאות, ועכשיו מחליטה למכור בבת אחת כדי לעשות מקום לצי הבא של הרכבים. אתם יכולים להיות בטוחים שמצב כזה ייתן מכה רצינית למחיר המחירון של הפרטית שלכם.

אגב, אם ידכם משגת רכב יוקרה, מהסוג שכדי להניח בחניה מתחת לבית צריך להיפרד מסכום בן שש ספרות שלא מתחיל בספרה 1 – בטח לא תופתעו לשמוע ששם ירידת הערך בדרך כלל אפילו יותר קיצונית. פשוט פועל יוצא של העובדה שמלכתחילה בחרתם בדגם שרוב הנהגים במדינה לא יכולים להרשות לעצמם, ולכן תתקשו כנראה למכור מאוחר יותר כרכב משומש. חוץ מזה שאנשים שמסוגלים להוציא סכומים אדירים על מכוניות ממילא מעדיפים ללכת מראש על רכבים שאף אחד עדיין לא נהג בהם.

הדברים אמורים גם לגבי דגמים לא מאוד יקרים, אבל כן ייחודיים ונדירים. ותשמעו, עד עכשיו דיברנו רק על הגורמים לירידת ערך שלא ממש תלויים בכם, ושאין לכם שליטה עליהם. אבל החדשות הטובות הן שיש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לעצור (או לפחות לעכב קצת) את המפולת.

איך למתן ירידת ערך רכב?

בתור התחלה, אנחנו יכולים לנהוג יותר בזהירות – אותה המלצה שרלוונטית תמיד מוזכרת גם כאן כי רכב שהיה מעורב בתאונה מאבד לא מעט מערכו. גם אם כל מה שהיה דרוש תיקון אכן טופל ברמה הכי טובה שיש, ונעשה שימוש בחלפים אורגינליים של היצרן. ככה זה, כמו צלקות על גוף האדם שלפעמים מעידות קצת על מה שעבר בחייו, כך גם הצלקות בגוף המכונית מעידות על ההיסטוריה שלה, רק שהצלקות המוטוריות גם נספרות בסוף ככסף שנגרע ממחיר המחירון.

ירידת ערך רכב – 9.000.000

דבר נוסף שיבטיח שירידת הערך של רכבכם לא תהיה דרסטית מדי, הוא שמירה על קילומטראז' נמוך ככל האפשר. מה עוד? גם לטיפול ותחזוק המכונית במוסכי היצרן יש השפעה חיובית על השורה התחתונה, וכמובן גם המראה הכללי של הרכב והאופן שבו "שמרתם" עליו.

אז כן, בבואכם לרכוש רכב חדש חשוב לקחת בחשבון את ערכו הצפוי בעוד שנתיים, שלוש, ארבע או יותר (תלוי כמה זמן תכננתם להחזיק בו). אם שמתם עיניכם דווקא על רכב יד שניה, אתם אמנם פטורים מספיגת ירידת הערך הגדולה ביותר שלו שמתרחשת כאמור בשנות חייו הראשונות, אבל גם כאן כדאי לנסות ולברר כמה הוא צפוי להיות שווה בעוד מספר שנים.

ולא נסיים בלי קצת אופטימיות: היות ומחירי הביטוח לרכב (חובה, מקיף, או גם וגם) משכללים בראש ובראשונה את מחיר המחירון של הרכב, אתם לפחות צפויים לשלם פחות על הפוליסה שלכם, במקביל לירידת הערך של הרכב. כלומר, בהינתן שלא השתנו פרמטרים נוספים אצל הרכב או אצל מי שנוהג בו. סעו בזהירות.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות נוספות בנושא ביטוח רכב

מה זה מוסך הסדר ומהם היתרונות שלו?

מתלבטים באיזה מוסך כדאי לתקן את הרכב לאחר תאונה? הכתבה שתסביר לכם מהם היתרונות של מוסך הסדר, וכיצד הוא יכול לחסוך לכם הרבה כאבי ראש

נהג חדש: כמה עולה הביטוח שבטוח תיקח?

קיבלתם רישיון נהיגה? בשעה טובה! רגע לפני שתעלו על הכביש, חשוב לוודא שאתם יודעים איך נקבע מחיר ביטוח הרכב לנהג חדש, אילו גורמים משפיעים עליו ואיך אפשר להוזיל משמעותית את העלות

ביטוח לרכב חשמלי בעידן המהפכה החשמלית בישראל

כדי להתאים את ענף ביטוחי הרכב לצרכים החדשים של הרכבים החשמליים, חברות הביטוח יצרו כיסויים ייעודיים חדשים. מוזמנים לקרוא על כל ההתאמות הנוספות של ביטוח לרכב חשמלי

מהיר וזמני: כיסוי ביטוח רכב זמני אונליין

יש במשפחה חיילים שחוזרים רק בסופי שבוע? הגיע אורח מחו"ל שצריך להשתמש ברכב מספר ימים בודדים? אין שום בעיה, כיסוי ביטוח רכב זמני הוא הפתרון עבורכם ועל הדרך הוא יחסוך לכם לא מעט כסף

מהו כיסוי ביטוח שמשות לרכב?

אם תצטרכו להחליף את אחת השמשות ברכב, תהיו זכאים לכך מבלי להוציא שקל מהכיס. המומחים של 9 מסבירים.

כל מה שרצית לדעת על רכבים היברידיים: המדריך המלא

רכב היברידי מספק לבעליו יתרון משמעותי בעלויות האחזקה, אולם לאור תג המחיר היחסית גבוה שלו, הוא לא משתלם לכל אחד. אז עד כמה רכב היברידי באמת מוזיל לנו את העלויות? באנו לעשות סדר.