המילה הזו צוואה היא מילה קונטרוברסלית, פולמוסית המעוררת רגשות עזים ואינטואיציות בקרב כל מי שחושב עליה או מהרהר בה. מצד אחד, חשיבותה של כתיבת צוואה אינה מוטלת בספק ואי אפשר לפקפק במשמעות שלה עבור בני המשפחה היקירים החברים והקולגות, ומצד שני מי בכלל מעוניין לחשוב על הרגע הזה ובטח על מה שיקרה כאשר כבר לא נהיה בין החיים? רבים, כך מסתבר אינם מבדילים בין כתיבת צוואה לבין רכישת פוליסת ביטוח חיים וסבורים כי שני החוזים הללו הם היינו הך ולא כך הוא. במאמר קצר זה נבקש להסביר על סוגי ביטוחים ומבוטחים ועל ההבדלים המשמעותיים שבין חוזה מסוג צוואה לבין חוזה מסוג ביטוח חיים.


פוליסת ביטוח חיים מספקת ליורשי המבוטח סכום כסף גדול ומשמעותי לאחר מותו או בעת מצב סיעודי ושיקומי חמור המונע ממנו אפשרות לפרנס ולכלכל את עצמו ואת משפחתו צוואה לעומת זאת, הינה חלוקת הרכוש ההוני, הפיזי והסנטימנטלי של המנוח על פי דרישתו ובקשתו, ללא קשר ליורשים חוקיים שארי בשר או קשרי דם. כל עוד המסמך נכתב בצלילות דעת נחתם בנוכחות עדים וניתן למשמורת לעורך דין או לאדם אמין ומהימן.


יש האומרים כי עריכת צוואה היא אקט קשה מבחינה פסיכולוגית מפני שאז נאלץ האדם להתעמק בנושא המוות והחידלון שלו בעוד שבעת רכישת פוליסות ביטוח מסוג ביטוח חיים, המחשבה הראשונית היא על החיים ועל הגנה עליהם, למרות שלמעשה גם ביטוחים אלו עוסקים בשאלת היום שאחרי, ולעומתם יש כאלו הסבורים כי עצם כתיבת הצוואה מקלה על תהליך ההפנמה וההכרה בכך שמדובר על סגירת קצוות ועל השארת סביבה קרובה, עסקית ומשפחתית כאחת ברורה יותר מסודרת יותר ומבולבלת פחות למרות הקושי והכאב שתחווה על לכתו של אדם יקר ואהוב. הצוואה היא הרבה פעמים מעין אוטוביוגרפיה של הכותב אותה ובה הוא יכול לסכם בתמציתיות ובאופן ברור את הטוב ואת הרע בחייו את מה שהשיג ואת מה שהוא שואף להנחיל לנותרים אחריו בעוד שפוליסות ביטוחי חיים הינן מסמך טכנוקראטי, יבש ומשפטי, ללא גוון אישי וללא אותם הערכים והמסרים שיכולים להיות מועברים דרך כתיבת צוואה.

מבחינה חוקית ולגאלית, הפעלת פוליסות של ביטוחי חיים הינה טכנית ואינה כרוכה באלמנטים של הוכחת אותנטיות או מצב רפואי הולם. ולכן גם אין הרבה מאוד ויכוחים והתדיינויות משפטיות סביבן בעוד שענף מאבקי קיום הצוואות הוא ענף שמפרנס מאות רבות של עורכי דין, משפטנים ושעות בית משפט. ישנם רבים הטוענים כי עצם כתיבת צוואה היא הנקמה המושלמת של האדם בסביבתו וקשה מאוד כאשר מכירים, נתקלים או שומעים על מאבקי ירושה להתנגד לאמירה זו צינית וסרקסטית ככל שתהיה.

הבטיחו את עתידם הכלכלי של ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם: