על מה נדבר בכתבה?

התייעצתם עם מומחים, התרוצצתם בין מגרשי מכוניות, ערכתם סקר שוק כדי לוודא שאתם משלמים את המחיר הזול ביותר ולבסוף מצאתם את האחד – הרכב הפרטי שלכם לשנים הקרובות. כל מה שנשאר עכשיו הוא לבצע העברת בעלות. מאחר ורובנו מחליפים רכב רק לעיתים רחוקות, טבעי שתמיד נצטרך לרענן את הידע שלנו לגבי הנושא. הנה כמה תשובות לשאלות הנפוצות ביותר.

בשביל העברת בעלות לרכב צריך לגשת לבנק הדואר?

כדי להשלים את הרכישה, יהיה עליכם לפנות לסניף דואר המבצע העברות בעלות לרכב. לפני שאתם מגיעים אליו, חשוב לוודא שהרכב שאתם עומדים לרכוש נקי מעיקולים, שעבודים ושאר ירקות. תוכלו לבדוק זאת במאגר המשכונות הממוחשב של רשם המשכונות במשרד המשפטים. בנוסף, מומלץ לבדוק באתר של משטרת ישראל האם הרכב אינו גנוב, כן, זה קורה לעיתים.

הרכב נבדק. כעת ניתן לחתום?

עוד רגע. ודאו שאתם מגיעים למעמד העברת הבעלות עם כל הטפסים הדרושים וביניהם תעודות הזהות של הרוכש, המוכר ורישיון הרכב. במידה ואחד הצדדים נאלץ להיעזר במיופה כוח, מומלץ להכין זאת מראש. השתמשו ברישיון הרכב כדי להשוות בין הנתונים הכתובים בו לבין אלה שקיימים ברכב, כמו מספר לוחית הרישוי, מספר המנוע או מספר השלדה.

העברת בעלות לרכב – כל מה שחשוב לדעת על התהליך - ביטוח 9

האם ניתן לבצע העברת בעלות באינטרנט?

בעוד שרכישה וחידוש של ביטוח רכב מתאפשרים כבר זמן רב באופן מקוון, רק מחודש מאי 2020 נוספה האפשרות להעברת בעלות על רכב דרך האזור האישי באתר Mygov. על מנת שניתן יהיה לבצע את ההעברה באינטרנט, גם המוכר וגם הרוכש מתבקשים להיכנס למערכת בו-זמנית ולהצטייד בכל הטפסים הרלוונטיים מראש. מדובר בפיתרון מעולה שחוסך הרבה תסכול, עצבים, זמן ובקיצור כל מה שמתלווה לביקור בסניף הדואר.  

יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים העברת הבעלות תצטרך להתבצע אך ורק במשרד הרישוי. כך למשל, אם מדובר במקרה בו רכב נהנה מאגרה מופחתת כלשהי (אם היה בבעלות נכה לדוגמה), ברכב שהגיע בירושה, אם הצדדים הם עולים חדשים או שאחד מהם קטין. בנוסף יש עוד כמה סייגים הקשורים למאפייני הרישיון של הנהגים או לסוג הרכב כמו מונית או רכב סיור.

אם התהליך נעשה באופן מקוון, מתי צפוי להתקבל רישיון הרכב המעודכן?

בתום התהליך יישלח הרישיון החדש אל הקונה בדואר אלקטרוני. זה המקום להבהיר שבתהליך המבוצע בסניפי הדואר, היתרון הוא שהאישור על החלפת הבעלות מתעדכן במחשבי משרד הרישוי תוך דקות, והצדדים עוזבים את המקום עם אישורי ההעברה ביד.

חשוב לוודא שהרכב שאתם עומדים לרכוש נקי מעיקולים, שעבודים ושאר ירקות

אחת ולתמיד, מי משלם את האגרה על העברת הבעלות?

אם שואלים את משרד הרישוי, אחריות התשלום על העברת הבעלות מוטלת על מוכר הרכב שכן בתהליך המקוון הוא זה שמחויב בסכום. מצד שני, יכול להיות שתגיעו גם לסיכום ביניכם על הצד המשלם כמו למשל להתחלק בו שווה בשווה.

העברת הבעלות חייבת להתבצע ביום בו נמכר הרכב?

החוק מגדיר 15 ימים לביצוע העברת בעלות מהרגע בו נמכר הרכב, אך לא מומלץ להמתין עם העניין. הסיבה היא שרכב שנמכר אבל עדיין לא עבר בעלות – יכול בתקופה הזו לצבור לא מעט דוחות על עבירות תנועה שיירשמו לחובתו של בעל הרכב הקודם. במקרים חמורים יותר בהם ניזוק הרכב במהלך תקופה זו, העניין הופל למסובך אפילו יותר. לכן השתדלו לקיים את העסקה ולבצע את העברת הבעלות בסמיכות קרובה ככל האפשר ליום הרכישה.

מה עושים לאחר מכירת הרכב והעברת הבעלות?

יש ליצור קשר עם חברת הביטוח בה אתם מבוטחים, לעדכן כי אינכם הבעלים של הרכב שרשום אצלם, וכי ברצונכם להפסיק את תשלום הביטוח עבורו. במידה והרכב החדש שרכשתם כבר אצלכם, נציגי חברת הביטוח יוכלו כמובן גם לבצע החלפה של הפוליסה על מנת שכל התהליך יהיה כמה שיותר חלק ופשוט מבחינתכם.

האם הרוכש החדש יכול לנסוע ברכב לאחר העברת הבעלות?

לא לפני שרכש ביטוח רכב בעצמו כמובן. החוק מחייב להצטייד בביטוח חובה, אבל בהנחה שרכשתם רכב חדש בסכום משמעותי, כנראה שתרצו לכסות את עצמכם גם בביטוח מקיף לרכב. במידה ותרצו כיסוי לנזק שאתם עלולים לגרום, אז לפחות בביטוח צד ג'.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות ביטוח רכב פופולאריות

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?