מיהו נהג חדש?

נהג נחשב על פי חוק לנהג חדש בתקופה של שנתיים מרגע קבלת רישיון הנהיגה. הגדרה נוספת הקיימת בחוק היא נהג חדש צעיר, כלומר נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים, ועליו חלות תקנות מיוחדות (על נהג צעיר קראו במאמר הזה).

מהן ההגבלות לנהג חדש?

בין התקנות המיוחדות החלות על נהג חדש על פי חוק:
 

  • חובה לשאת שלט "נהג חדש" על שמשת הרכב האחורית, על מנת להזהיר את הנהגים האחרים על הכביש שלפניהם נהג חדש ובלתי מנוסה.
  • נהג חדש נדרש למלווה בששת החודשים הראשונים, אלא אם כן גילו מעל 24.
  • מנהג חדש נדרשת הקפדה מיוחדת על חוקי התנועה. לעבירות תנועה שביצע מתייחס החוק בחומרה רבה יותר, ואף ייתכן שבמקרים של עבירות תנועה חמורות הוא יידרש למבחן נהיגה נוסף, תיאורטי או מעשי (טסט) ואף יישלל ממנו רישיונו. בין עבירות התנועה החמורות נמנות: נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות וגרימה לתאונת דרכים עם נפגעים.
  • בתום 5 שנים מקבלת הרישיון יידרש הנהג לעבור קורס ריענון נהיגה.ההתייחסות המיוחדת של החוק לנהגים חדשים נובעת מהסיכונים הרבים שיש בנהיגה ללא ניסיון ומיומנות, ומהרצון של המדינה להנחיל בקרב נהגים חדשים בסיס נכון של זהירות בדרכים.

שנת 2016 הייתה שנה קשה בכבישי הארץ. בדצמבר 2016 עמד המספר הכולל של תאונות הדרכים על 11,712 תאונות, בהן 300 תאונות קטלניות כשנהגים צעירים בני 16-20 היו מעורבים ב-3,320 תאונות דרכים מתוכם. לכן כשמדובר בביטוח רכב, וותק הנהג הוא אחד הפרמטרים המשפיעים על דמי הביטוח וכן על גובה סכום ההשתתפות העצמית. ב-9.000.000, אם הפוליסה מורחבת לכלול נהג חדש (לכל תקופת הפוליסה), סכום ההשתתפות של נהג חדש אינו גבוה מזה של נהג "ותיק" (או בעל ותק נהיגה מעל שנה).
 

ביטוח רכב בפעם הראשונה

עושים ביטוח רכב בפעם הראשונה? הנה כמה דברים שחשוב שתדעו:

  • ביטוח רכב נחלק ל-3 סוגים: ביטוח חובה, צד ג' וביטוח מקיף. ביטוח חובה הוא ביטוח שמחויב כל בעל רכב לעשות על פי חוק, והוא מכסה פגיעות בגוף לנהג, לנוסעים ברכב ולכל הולך רגל, נהג או נוסע אחר שנפגע מהרכב. ביטוח צד ג' מכסה נזק לרכוש של צד שלישי שנגרם על ידי הרכב, כמו למשל במקרה של תאונה בה היה מעורב רכב נוסף או פגיעה של הרכב בגדר או רכוש כלשהו. ביטוח מקיף מכסה את הנזק של צד שלישי (כמו ביטוח צד ג') ובנוסף גם נזק שנגרם לרכב של המבוטח, כולל גניבת הרכב. לכן, זהו הביטוח הנפוץ ביותר.
  • בדקו את זכאותכם לקבלת החזר מהביטוח ואת ההשתתפות העצמית. לפני רכישת הביטוח בדקו מה הסכום המרבי שבו תפצה חברת הביטוח ומהו הסכום שאליו תידרשו לשלם במסגרת ההשתתפות העצמית במקרה של נזק.
  • עשו סקר שוק והשוו בין פוליסות הביטוח. לא כל פוליסות הביטוח זהות ולא כל חברות הביטוח מציעות את אותם תנאים. היום, בעזרת האינטרנט, הרבה יותר קל לקבל הצעות מחיר אונליין ולהשוות בקלות בין חברות הביטוח. למידע נוסף, קראו במאמר השוואת ביטוח רכב למתחילים. ב-9,000,000 תוכלו לקבל הצעת מחיר לביטוח רכב לנהג חדש ללא התחייבות. 

עד ₪2,020 הנחה בביטוח מקיף לרכב

קבלו הצעה ללא התחייבות: