על מה נדבר בכתבה?

אחת ההמלצות הקבועות עבור מי שעבר  חוויה לא נעימה, היא לפתוח דף חדש ולהמשיך קדימה. בכל תחום אחר ההמלצה הזו בהחלט עשויה להיות מועילה, אבל בכל מה שקשור לביטוח רכב – העניינים קצת יותר מסובכים.  במיוחד מאז שנכנס לחיינו המונח "עבר ביטוחי".

עבר ביטוחי? מה זה בכלל?

כאשר מדברים על עבר ביטוחי מתכוונים לגיליון ההתנהגות שלנו כנהגים, שהופך לרלוונטי בבואנו לרכוש פוליסת ביטוח מקיף או צד ג׳ (העבר הביטוחי לא רלוונטי לכל תחום ביטוח החובה לרכב). ליתר דיוק, הכוונה היא לגיליון ההתנהגות שלנו בשלוש השנים האחרונות, והוא עוסק ברובו בשאלה אחת מרכזית – האם ב-36 החודשים האחרונים תבענו את חברת הביטוח שלנו בגין נזק כלשהו שנגרם לרכבנו, נזק שנגרם לרכב אחר באשמתנו, או בגין אירוע של גניבת הרכב.

ביטוח רכב ללא עבר ביטוחי זה לא עניין של מה בכך. עבור חברת הביטוח, העבר הביטוחי שלנו מהווה מעין כדור בדולח שבעזרתו ניתן לנבא (או לפחות להעריך) מהו הסיכוי שבשנה הקרובה תתבעו אותה. במילים אחרות, האם אתם "תובעים מועדים". המטרה כאן היא לא לחלק ציונים לנהגי ישראל, אלא לקבל עוד פרמטר חשוב שאפשר לשקלל פנימה כאשר חברת הביטוח צריכה להחליט כמה עולה ביטוח מקיף לרכב לפי מאפייני המבוטח.

כדי להפוך את כל התהליך לפורמלי ומסודר יותר, בשנים האחרונות חברות הביטוח מנפיקות מסמך מיוחד אשר נקרא דו״ח העדר תביעות, שנועד לשמש כאסמכתא עבור מי שהצליח לצלוח את השנים האחרונות מבלי לתבוע את חברת הביטוח שלו. המסמך אמנם משקף את המצב רק בשלוש השנים האחרונות ולא נותן אינדיקציה להיסטוריה הקודמת שלכם על הכביש, אבל עבור חברות הביטוח זה די והותר. המסמך הייעודי הזה נחשב היום לרכיב אינטגרלי כל כך בהצעת המחיר שתקבלו לביטוח הרכב, שמעבר לעובדה שתוכלו לבקש או להוריד אותו ישירות מהאזור האישי שלכם באתר החברה שבה הנכם מבוטחים, החל מפברואר 2020 רשות שוק ההון מאפשרת לנהגי ישראל להוריד אותו בצורה חינמית ומהירה מהאתר של "הר הביטוח".

כל העבר הביטוחי שלכם באתר של "הר הביטוח"

אתר הר הביטוח של רשות שוק ההון הוקם על מנת למנוע כפל ביטוחים ולמען הגברת התחרות בשוק הביטוח. הוא מרכז למבוטחים את כלל הפוליסות הפעילות שיש ברשותם, את הפרמיות עבורן ואת תאריך פקיעת הביטוחים השונים.

כלי שימושי נוסף שניתן למצוא באתר הר הביטוח מאפשר לאתר את העבר הביטוחי של ביטוחי הרכב שלכם ולהפיק מסמך היעדר תביעות בקלות, דבר שיכול להיות מאוד נוח במקרה של מעבר מחברת ביטוח אחת לאחרת. חשוב לדעת שמסמך זה אינו רלוונטי לביטוח חובה לרכב המכסה מפני נזקי גוף, והוא מונפק רק לביטוח מקיף או צד ג׳ לרכב שמכסים נזקי רכוש.

ביטוח רכב ללא עבר ביטוחי: כל מה שצריך לדעת – ביטוח 9

איך מתרגמים עבר ביטוחי להנחה בביטוח הרכב?

כדי לענות על השאלה הזאת, חשוב קודם כל להבין שחברות הביטוח משתמשות בהמון פרמטרים כדי לקבוע את המחיר שהן יציעו לנו על ביטוח הרכב. בכל מה שקשור לרכב עצמו, נלקחים בחשבון מחיר המחירון שלו, שנת המודל, אמצעי המיגון והבטיחות שמותקנים בו, הקילומטראז׳ שצבר עד היום ועוד. בכל מה שקשור להשפעת מאפייני הנהג על ביטוח הרכב, נלקחים בחשבון פרמטרים כמו גיל, וותק על הכביש, האם מדובר בנהג חדש, וגם – אותה היסטורית תביעות שהרגע קראנו לה עבר ביטוחי.

המשוואה כאן ברורה: נהג שיציג לחברת הביטוח עבר נקי (דו״ח העדר תביעות) יקבל הצעה נמוכה יותר לביטוח מקיף או צד ג׳, מזו שיקבל נהג עם פרמטרים זהים אבל עם היסטוריית תביעות מאחוריו. לפעמים הדברים מגיעים עד למצב שבו חברות הביטוח מסרבות לבטח נהג עם היסטוריית תביעות ארוכה מדי, או שהן יציעו לו מחיר גבוה כדי להצדיק את הסיכון שבהענקת כיסוי ביטוחי לנהג מועד לתביעות.

מצד שני, נהגים זהירים עם יכולת להציג לחברת הביטוח גיליון נקי לחלוטין מתביעות, הם לקוחות מבוקשים יותר בחברות הביטוח, מה שמזכה אותם בקלף מיקוח כשמגיע הרגע לקבלת הצעת מחיר משתלמת. אגב, נהגי ישראל בעצמם כבר מודעים היטב לחשיבות הכלכלית של עבר ביטוחי נקי, מה שמוביל לכך שפעמים רבות הם יבחרו שלא לערב את חברת הביטוח במקרה של תאונה קטנטנה או נזק זניח יחסית, ויעדיפו לטפל בו על חשבונם ובלבד שלא יכתימו את גיליון ההתנהגות שלהם.

כאשר מדברים על עבר ביטוחי מתכוונים לגיליון ההתנהגות שלנו כנהגים, שהופך לרלוונטי בבואנו לרכוש פוליסת ביטוח מקיף או צד ג׳

מה אעשה אם אין לי עבר ביטוחי?

לעיתים לנהג אין עבר ביטוחי משלל סיבות – ייתכן שהוא נהג צעיר שרק עושה את הקילומטרים הראשונים שלו על הכביש. יכול להיות שהוא לא נהג צעיר, אבל כן מוגדר נהג חדש כי הוציא את הרישיון שלו בגיל מאוחר יחסית. סיבה נוספת יכולה להיות שמדובר בנהג שהיגר לישראל ממדינה אחרת בעולם ואין לו אפשרות להציג את גיליון ההתנהגות שלו.

כיום חברות הביטוח כבר יודעות להציע מספר פתרונות עבור מקרים שכאלה. בתור התחלה חשוב לזכור שנהגים צעירים או חדשים (או גם וגם) ממילא נאלצים בדרך כלל לרכוש ביטוח רכב יקר יותר בשל הוותק המועט שלהם על הכביש וחלקם היחסי הגבוה במעורבות בתאונות דרכים. בנוסף, חברות ביטוח מסוימות מאפשרות לאותם צעירים ללא עבר ביטוחי להשתמש בתקופה שבה נהגו ברכב של ההורים שלהם, ולספור אותה כסוג של עבר ביטוחי שיקנה להם הנחה מסוימת במחיר הפוליסה.

מלבד זאת, כדי להוזיל פוליסת ביטוח יקרה שמושפעת מהעדר עבר ביטוחי, הנהגים תמיד יכולים לגרוע ממנה כיסויים לא הכרחיים, ובמידה והרכב כולו מיושן יחסית או לא יקר מדי, לרכוש עבורו ביטוח צד ג׳ בלבד. שיהיה אחראי לנזק שנגרם לרכב או רכוש של מישהו אחר. החדשות הטובות בפשרה מהסוג הזה, הן שגם זה יהיה מספיק כדי להתחיל ולצבור את אותו עבר ביטוחי שיוכל לשמש את הנהג הצעיר בשנים הבאות.

הביטוח הכי נכון במחיר הכי טוב

קבלו הצעה On-Line ללא התחייבות:

כתבות ביטוח רכב פופולאריות

ביטוח רכב לנהג צעיר קישור
ביטוח רכב לנהג צעיר

יש לכם רישיון נהיגה ואתם מתחת לגיל 24? אם כן, אתם נחשבים על פי החוק לנהגים צעירים. קראו מדוע ביטוח לנהג צעיר שונה מביטוח רכב רגיל וכיצד בוחרים ביטוח רכב משתלם.

להתמודד עם האובדן - מה זה טוטאל לוס?

מה זה טוטאל לוס? איך מחשבים אותו? מי בוחר את השמאי ומתי מדווחים לחברת הביטוח? מגזין ביטוח הרכב של 9 במדריך טוטאלי.

השוואת מחירי ביטוח לרכב קישור
מה כולל ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח רכב פרטי הוא מוצר הביטוח הנמכר בישראל. איך רוכשים ביטוח רכב פרטי ומהו הפתרון המשתלם ביותר? כנסו לקרוא את כל המידע!

השוואת ביטוח מקיף, חובה וצד ג' קישור
מה זה ביטוח מקיף ואיך בוחרים אחד?

כ-80 אחוז מהמבוטחים בביטוח רכב מחזיקים בביטוח מקיף. הדרך למציאת הביטוח שמתאים לכם, מתחילה בלהבין מה זה ביטוח מקיף, מהי ההשתתפות העצמית ואילו כיסויים כלולים בביטוח? מגזין הרכב של 9 מסביר.

מחשבון ביטוח רכב: על מה ולמה? קישור
כמה עולה ביטוח רכב?

חברות הביטוח מחשבות הרבה פרמטרים כדי לדעת מהי גובה הפרמיה שאתם אמורים לשלם. קבלו את ההסבר מה נכלל בתהליך החישוב, ומה ניתן לעשות כדי להוזיל את העלות.

אז מה זה בעצם ביטוח חובה, ולמה הוא חשוב?

יש לכם רישיון נהיגה? צוות המומחים של 9 מסביר מה זה ביטוח חובה, איזה כיסוי ביטוחי הוא מעניק ומדוע הוא כל כך חשוב?